Osobný bankrot a postup ako na to

 Posted by on 17. apríla 2015  Novinky
apr 172015
 

Slovné spojenie osobný bankrot vo väčšine z nás vzbudzuje rešpekt a strach. Mnohí si myslia, že sa jedná o scenár s nedozernými následkami pre ďalší život. Je to však naozaj zlyhanie na „celej čiare“ alebo má bankrot súžiť ako výstražný prst, aby sme začali konať zodpovedne a svoje záväzky sa konečne naučili plniť načas?

Osobný bankrot

V článku sa dozviete kto a ako môže bankrot vyhlásiť.

Bankrot ako novinka?

Vyhlásenie osobného bankrotu (čo je vlastne konkurz fyzickej osoby) je pomerne nová možnosť, ako sa zbaviť nezvládnuteľných dlhov. Na Slovensku bol dlžníkom sprístupnený v roku 2006, avšak zaujímavé je, že sa na neho spolieha iba minimum ľudí. Pritom v krajinách ako U.S.A., Veľká Británia či Nemecko sa jedná o bežný postup.

Prezrite si aj aktuálnu štatistiku osobných bankrotov na Slovensku.

Pre zúfalých ľudí, ktorí sa cítia na konci so silami však bankrot predstavuje „zadné vrátka“. Nejde totiž o koniec osobného, pracovného, ani podnikateľského života.

Kedy som oficiálne platobne neschopný?

Za platobne neschopného je dlžník považovaný, ak nedokáže splácať svoje záväzky minimálne mesiac po termíne ich splatnosti. Záväzkami máme na mysli splátky úverov, faktúry za služby a energie, poplatky za sociálne a zdravotné poistenie a podobne.

Platobne neschopný sa môže stať aj podnikateľ, keď neodvádza odvody a nevypláca svojich zamestnancov, či spolupracovníkov. Platobne neschopný musí byť dlžný minimálne 2 veriteľom a mať aspoň 2 záväzky. Ak dlžíte napríklad iba na poistení a je to Váš jediný „prehrešok“, za platobne neschopného sa označiť nemôžete.

O bankrote rozhoduje dlžník

Bankrot ako „záchranná brzda“ je možnosťou pre toho, kto dlhuje. Bankrot nikdy nebude vyhlasovať veriteľ, pretože ten očakáva úplné splatenie dlhu. Je teda na dlžníkovi, aby veriteľa presvedčil, že si s dlhom nedokáže poradiť. Ak súd bankrot odsúhlasí, veritelia musia toto rozhodnutie rešpektovať.

Veritelia prestanú dlhy úročiť a pokutovať omeškanie až od termínu vyhlásenia bankrotu. Ak ste adeptom na jeho vyhlásenie, túto možnosť sa nesnažte odložiť na neskôr.

Osobný bankrot - vyhlásenie

Prečítate si aj konkrétne príklady bankrotu ľudí z rôznych sociálnych vrstiev.

Pre bankrot je stanovený minimálny majetok

Dlžníci si myslia, že bankrot vyhlásia, ak nemajú vôbec žiadne prostriedky, ale to je omyl. Osobný bankrot je možné vyhlásiť iba za predpokladu, že dlžníkov majetok dosahuje hodnotu minimálne 1.659,7 €. Ak je Váš majetok na nule, nie je možné osobný bankrot vyhlásiť. Súd by konkurzné konanie zastavil kvôli nedostatočnému majetku.

(V článku sú uvedené hodnoty platné k marcu 2015).

Aj správca sa chce „nabaliť“

Uvedená minimálna výška majetku však na to, aby ste mohli svoj osobný bankrot vyhlásiť, stačiť nebude. Aj správca konkurzu, ktorý Vám bude pridelený, bude požadovať svoju odmenu a krytie výdavkov. Jej výška je stanovená na 663, 88 € a platí sa ešte pred podaním návrhu na súd.

Minimálny majetok ako aj poplatok správcovi by mali v roku 2015 ísť s cenou nadol. Úprava však ešte nie je schválená.

Postup bankrotu krok za krokom

Vychádzajme z predpokladu, že bankrot vyhlasujete ako fyzická osoba a nie ako podnikateľ. Na tých sa vzťahujú odlišné podmienky, najmä čo sa týka potrebnej výšky majetku a počtu veriteľov.

Ako fyzická osoba sa dostanete do malého konkurzu (6 mesiacov)s nasledovnými podmienkami:

 • Váš majetok nepresahuje 165 000 €
 • Celoročný obrat za uplynulý rok pred vyhlásením bankrotu nepresahoval 333 000 €
 • Nemáte viac, než 50 veriteľov (poskytovatelia úverov a inštitúcie, voči ktorým dlh vznikol)
 1. Na konkurzný súd v mieste Vášho trvalého bydliska podáte návrh na vyhlásenie konkurzunávrh na oddlženie. Tieto dokumenty je nutné doručiť najneskôr do 30 dní od zistenia platobnej neschopnosti.
 2. Ak spĺňate vyššie uvedené podmienky, súd pridelí správcu konkurzu. Jeho úlohou je vyčísliť hodnotu Vášho majetku a speňažiť ho. Peniaze získané rozpredaním Vášho majetku budú použité na čiastočné splatenie dlhov.
 3. Nasleduje proces oddlženia. Jeho predmetom budú zvyšné dlhy a ostatky tých čiastočne splatených. Oddlžovanie trvá 3 roky, počas ktorých dlžník spláca pravidelné, súdom stanovené splátky.
 4. Po troch rokoch poctivého splácania sa človek môže s dlhmi rozlúčiť. Pozor na záznam v registri dlžníkov, keďže ten eviduje informácie až 5 rokov. Dlhy sú však vysporiadané, takže v tomto momente končí všetko splácanie a úročenie omeškaných splátok.

Máte podozrenie, že nie ste zodpovední za svoj bankrot? Prečítajte si, ako sa uchrániť pred exekútorom.

Záver

Osobný bankrot hodnotíme ako veľmi dobrú pomoc pre ľudí v koncoch. Jednak im bude odpustená veľká časť dlhu a bankrot zároveň plní funkciu akéhosi „trestu“ za neuvážené požičiavanie a „flákanie“ splátok.

Zbankrotovať možno opakovane, myslíme si však, že jedna takáto dlhoročná skúsenosť, ktorá „okliešti“ životnú úroveň na minimum, je dostatočným ponaučením pre každého.

Prajeme Vám , aby ste osobný bankrot nemuseli nikdy vyhlásiť. Ak áno, snažte sa začať pracovať na 110 % a vysporiadať svoje dlhy čo najskôr.

  3 komentáre na “Osobný bankrot a postup ako na to”

 1. Dobry den chcel by som Sa opytat mam pozicky a nestiham ich splacat nemam ani majetok poradte my co robit dakujem

   
 2. dobrý den, ak vyhlasujem osobný bankrot spada do toho aj dlh z nemocnici z Nemecka ked som mala uraz a poistovna mi to nepreplatila. dakujem

   
  • Dobry den,

   dakujem za reakciu k clanku. Mrzi ma to, ale k Vasej otazke sa neviem vyjadrit. Skuste pravnu poradnu. Pekny den.

   Vojtkova

    

 Zanechať komentár