feb 272015
 

Pôžičky na zmenkuPôžičky na zmenku sú predovšetkým výsadou súkromných osôb a nebankových spoločností.

Nie zriedka sa však s nimi stretnete i v banke. Ja sama som prvýkrát uvidela tzv. „bianko-zmenku“ v banke. Bolo to pri spotrebnom účelovom úvere na kúpu ojazdeného automobilu, kde zmenka slúžila ako náhrada ručiteľa. Je to totiž jej primárna funkcia.

„Jedno stretnutie so súkromným investorom, alebo zástupcom nebankovky, jeden podpis-vystavenie zmenky a peniaze na ruku. Ale…“

Zmenka je vo svojej podstate veľmi jednoduchá. Pri posudzovaní dlhov, ktoré z nej plynú, nie je pritom podstatné za akým účelom bola vystavená. Dôvod vzniku zmenky už nikto skúmať nebude. Podstatné je, že ste zmenku vystavili a podpísali. Týmto podpisom ste uznali celý svoj dlh a zároveň sa zaň zaručili celým svojim majetkom.  Áno, také pravidlá určuje zmenkový a šekový zákon našej krajiny. A pôžičky na zmenku nie sú žiadnou výnimkou.

V praxi existujú zmenky niekoľkých druhov, najčastejšie sa však jedná o tieto dve:

 1. vlastná zmenka
  -táto obsahuje bezpodmienečný prísľub dlžníka (ktorý zmenku vystavil), že veriteľovi (majiteľovi zmenky) zaplatí v presne určenom čase určitú sumu peňazí.
 2. cudzia zmenka
  – v tomto prípade ten, čo zmenku vystaví (dlžník), poverí úhradou svojho dlhu tretiu osobu. Vtedy teda nie dlžník sám, ale ním poverená osoba je povinná zaplatiť veriteľovi sumu zmenky v presne stanovený čas.

Ako som spomenula vyššie, zmenka je v podstate jednoduchou listinou avšak s mocným účinkom. Na zmenku sa dá napísať prakticky čokoľvek. Pôžičky na zmenku sú obojstranne výhodné, nakoľko veriteľ získa zmenkou istotu v podobe návratnosti peňazí  a Vy rýchlu pôžičku. Nadnesene možno povedať, že napíšete „kto vráti komu, koľko a do kedy“ a je to.

Pôžičky na zmenku a ručenie

Je veľmi jednoduché takúto zmenku vystaviť. Ako ste si mohli všimnúť, žiadne extra podmienky na to spĺňať nemusíte. Celý priebeh je nenáročný, jednoduchý a bez zbytočného papierovania. A je len a len na zvážení veriteľa (a je úplne jedno, či je to súkromník, či nebankovka), či Vám peniaze požičia. V nejednom prípade môžete pôžičky na zmenku získať aj so záznamom v registri, či dlhmi u iných spoločností. Takto môžete prísť k peniazom predovšetkým u súkromných investorov, nakoľko tí do registra dlžníkov nahliadať nemôžu.

Predtým, ako o pôžičku na zmenku požiadate, si dobre zvážte svoje možnosti. Áno, je pravda, že nebudete potrebovať žiadneho ručiteľa, ani nebudete zakladať nehnuteľnosť. Môže sa Vám dokonca zdať, že pôžičky na zmenku sú bez ručenia. Opak je však pravdou. Zmenka je plnohodnotným cenným papierom a podľa zákona za zmenkový dlh ručíte celým svojím majetkom (!)

Isto si mnohí z Vás povedia, prečo veriteľ nespíše rovno s dlžníkom zmluvu o poskytnutí pôžičky, kde bude vopred dohodnutým spôsobom dlžník za svoj záväzok ručiť. Pôžičky na zmenku sú v mnohých smeroch pre nebankovku, či súkromníka totiž oveľa výhodnejšie. Pri klasickej úverovej zmluve sa vždy zaručíte len časťou svojho majetku-či už hnuteľnou, alebo nehnuteľnou. Pri pôžičke na zmenku ručíte celým majetkom a akákoľvek jeho časť môže byť použitá na splatenie Vášho zmenkového dlhu.

Keď to nevyjde

V dnešnej dobe sa môžete pomerne ľahko dostať do situácie, kedy sa Vám splátky pôžičky vymknú spod kontroly. Pôžičky na zmenku majú na vrch pre veriteľa aj v tomto prípade. Ak by sa muselo pristúpiť k súdnemu vymáhaniu Vášho dlhu, súdy budú konať v skrátenom konaní. Jeho výsledkom bude vydanie zmenkového platobného príkazu. Navyše, pri vymáhaní majú zmenky pred všetkými ostatnými dlhmi prednosť.

Výhody

 • rýchle peniaze na ruku
 • bez zbytočného papierovania
 • bez dokladovania príjmu
 • často bez nazerania do registra dlžníkov

Nevýhody

 • zaistenie zmenkového dlhu celým svojim majetkom (!)
  =ručenie v plnom rozsahu
 • zrýchlené súdne konanie v prípade vymáhania dlhu

Záver

Pôžičky na zmenku od súkromníka, alebo nebankovky majú svoje výhody. Je pomerne jednoduché ich získať nakoľko prakticky nič nedokladujete. Žiadne potvrdenie o príjme, dôchodkový výmer, či prezeranie registra. Avšak vzhľadom k tomu, že dlh v zmenke zaistíte celým svojím majetkom, treba byť obzvlášť opatrný. Ak nastanú ťažkosti so splácaním, súdne konanie prebehne rýchlo a je tu exekúcia. Preto odporúčam, aby ste si tento typ pôžičky vybrali jedine v prípade, že ste si na 100% istý Vašim finančným rozpočtom a viete, že splácanie ustojíte.

Rada na záver: vždy treba voliť veriteľa, ktorý Vám poskytne pôžičku na zmenku bez poplatku vopred. Všetky poplatky sú totiž obsiahnuté v zmenke samotnej a nie je teda dôvod platiť niečo navyše.

  5 komentárov na “Pôžičky na zmenku – na čo si dať pozor?”

 1. potrebovala by som pozicat aspon 10000

   
 2. Potrebujem pozicat seriozne 3.000€ pracujem v Ru ako opatrovatelka a moj prijem je dolozitelny jedine podpisanou paskou vyplaty
  Dakujem

   
 3. Potrebujem nutne pozicat na zmenku
  2000 €
  Peosim surne
  Moj tel .09044741763

   
 4. Prosím veľmi súrne úver na zmenku vo výške 10.000 €, bez Poplatku vopred

   
 5. Dobrý bývame v podnájme. Platíme mesačne 480€.Potrebovala by som pôžičku na kúpu vlastného bytu. Bez registra najlepšie.

   

 Zanechať komentár